Nadobličky sú uložené hore na obličkách, sú párovým orgánom a obsahujú kôru a dreň, ktoré sú samostatnými žľazami. Nadobličky majú veľkosť približne 30 mm a hmotnosť od 6 do 12 g.

Kôra nadobličiek produkuje mineralokortikoidy a glukokortikoidy. Najvýznamnješím hormónom mineralokortikoidov je aldosterón, ktorý riadi spätné vstrebávanie sodíka a súčasne i vylučovanie draslíka v ľadvinových kanáloch. Pre ľudský život je nevyhnutným. Nedostatok mineralokortikoidov vedie k strate vody z organizmu, čo má za následok poruchy telesných funkcií a neskôr i smrť. Najvýznamnejším hormónom glukokortikoidov je hormón kortizol, ktorý riadi premenu všetkých živín, hlavne bielkovín a tukov. Zvyšuje pohotovosť organizmu pri záťaži – strese, infekčných chorobách. Využíva sa i pri liečbe, pretože vo väčšom množstve tlmí zápalové a alergické procesy.

Dreň nadobličiek obsahuje neurosekrečné bunky, ktoré produkujú adrenalín a noradrenalín. Adrenalín podporuje činnosť srdca, zvyšuje silu srdcového svalu, rozširuje svalové cievy, pôsobí na svalovinu priedušiek, čím zlepšuje ventiláciu pľúc. Noradrenalín vyvoláva zúženie ciev, čím zvyšuje krvný tlak. Obidva hormóny zvyšujú odburávanie tukov a obsah glukózy v krvi. Využívajú sa v záťažových situáciách, pretože zvyšujú nielen metabolizmus, ale aj pohotovosť.

Nadobličky spolu s hypofýzou, štítnou žľazou, prištítnymi telieskami, podžalúdkovou žľazou, vaječníkmi a semenníkmi tvoria základ hormonálnej sústavy.

.................................späť.................................